55
IIVIE
25

Ligue 1 Franța

Ligue 1 este o ligă profesionistă de fotbal masculin din Franța. Este cel mai înalt nivel al sistemului francez de ligă de fotbal. Echipele din ligă concurează pentru titlul de „campioni”. Din motive de sponsorizare, liga este cunoscută oficial ca Ligue 1. Competiția este formată atât din divizii superioare, cât și din divizii inferioare. Este cunoscut și sub numele de Uber Eats de fotbal. În prezent, este competiția principală din Franța. Cu toate acestea, există și alte ligi de fotbal în țară.

În primul sezon al Ligii Naţionale au fost prezente douăzeci de cluburi. Aceste cluburi au fost împărțite în două grupe de câte zece, ultimele trei retrogradând în Divizia 2. Primele trei din fiecare grupă aveau să joace finala, desfășurată într-un loc neutru. În primul sezon, Liga Națională a fost numită Divizia 1. După aceasta, a fost redenumită Ligue 1. Dar chiar și în primul sezon, competiția a fost considerată în continuare extrem de competitivă.

În primul sezon, trofeul a fost înlocuit cu o cupă. Competiția a constat din 20 de echipe care s-au jucat acasă și în deplasare. Fiecare echipă a avut 38 de meciuri în timpul sezonului, iar rezultatul s-a bazat pe punctele pe care o echipă le-a câștigat. O victorie sau o remiză aduce trei puncte, iar o egalitate oferă un punct. Paris Saint-Germain a ajuns în fruntea clasamentului în 2015-16, adunând cele mai multe puncte într-un singur sezon.