0
EEEEE
0

Bundesliga Germania

Bundesliga (în germană pentru „liga de fotbal”) este nivelul superior al sistemului german de ligi de fotbal și competiția primară din țară. Este una dintre cele mai bune ligi din lume și de ani de zile atrage fani din toată lumea. Iată ce trebuie să știți despre această competiție de fotbal de prim rang. Pe lângă faptul că este cel mai înalt nivel al fotbalului din Germania, Bundesliga deține și campionate internaționale. Iată câteva fapte interesante despre acest turneu.

Bundesliga a câștigat opt ​​UEFA Champions League și șase UEFA Europa League. Liga a câștigat, de asemenea, patru Cupe ale Cupelor Europene, două Cupe Mondiale pentru Cluburi FIFA și trei Cupe Intercontinentale. Clubul cu cel mai mare punctaj din ligă este încoronat campion. Pe lângă campionatul Germaniei, primele patru cluburi se califică în faza grupelor din UEFA Champions’. Pentru a-și ajuta tinerele talente, Bundesliga are mai multe premii prestigioase pe numele lor.

Înainte de formarea Bundesliga, fotbalul german se juca la nivel de amatori. Înainte de introducerea profesionalismului part-time în 1949, existau o serie de ligi subregionale, numite Oberligen. Campionatul național s-a jucat de campionii regionali, iar secundii au jucat în play-off. În 1900, Deutscher Fussball Bund a fost înființat la Leipzig cu 86 de cluburi. Primul meci din Bundesliga a fost între VfB Leipzig și DFC Praga la Altona.